Opieka farmaceutyczna a bariery rozwoju aptek - konferencja, której nie można było przegapić!

Data publikacji: 11.12.2023
Opieka farmaceutyczna a bariery w rozwoju aptek - to temat międzynarodowej konferencji, w której braliśmy udział w minioną środę (19.10) w Warszawie.

Uczestnikami wydarzenia byli przede wszystkim farmaceuci, eksperci branżowi, właściciele aptek, przedstawiciele świata nauki i biznesu.

Konferencja została zorganizowana przez European Federation of Pharmacy Chains oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zaś Pracodawcy RP byli Głównym Partnerem wydarzenia. Dzięki temu, że niedawno dołączyliśmy do Pracodawców RP mogliśmy być częścią tego jakże ważnego wydarzenia.

Podczas konferencji wysłuchaliśmy znakomitych wykładów w tematyce barier jakie napotykają właściciele aptek, nie tylko w Polsce, ale również w Rumuni, Chorwacji czy Wielkiej
Dowiedzieliśmy się z jakimi problemami spotykają się farmaceuci w covidowym świecie i jaki sama pandemia miała wpływ na opiekę farmaceutyczną dla pacjentów. Jak covid wpłynął na apteki i ich rozwój w obszarze usług propacjenckich. Dodatkowo arcyciekawy case study na temat pocovidowych powikłań, przy których lekarze rozkładali ręce, pacjent umierał, a farmaceuta wymyślił skuteczną, a przede wszystkim ratującą życie terapię.

Ponadto dowiedzieliśmy się więcej na temat zjawiska wielolekowości oraz samoleczenia pacjentów. W trakcie konferencji bardzo często zaznaczano, że apteki dysponują ogromnym potencjałem i są nieodłącznym elementem wszystkich europejskich systemów zdrowotnych.

Wykład zamykający konferencję uchylił rąbka tajemnicy, jakich jeszcze nowości w zakresie usług możemy doczekać się w polskich aptekach. Pilotaż projektu "Przegląd lekowy" jeszcze trwa, ale mamy nadzieję, że już niedługo wielu pacjentów będzie mogło z niego w pełni korzystać.

W rozmowach kuluarowych farmaceuci i przedstawiciele sieci aptecznych z całej Europy wyrażali ogromne zainteresowanie mozliwościami, jakie daje wprowadzenie produktów na bazie konopi do oferty apteki.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ z punktu widzenia interesu pacjentów opieka farmaceutyczna ma potencjał do lepszego i bardziej jakościowego rozwoju, co przełoży się na dobro pacjenta i jego zdrowie.